Обука за процену учешћа заинтересованих страна у развоју заштићених подручја
У организацији WWF Adria у периоду од 24. до 26. јануара 2017. године у Загребу (Хрватска), одржана је регионална обука за процену учешћа заинтересованих страна у развоју заштићених подручја у оквиру Пројекта „Заштићена подручја за природу и људе“.
Пројекат под називом „Заштићена подручја за природу људе“, WWF Adria спроводи од 2015. године у циљу успостављања капацитета за одрживу употребу природних ресурса у регији Динарског лука као темеља социо-економског развоја. У том контексту, кроз пројекат се развија сарадња заштићених подручја са локалним заједницама и јачање важности заштићених подручја у националним развојним политикама.
Основна тема обуке била је побољшање сарадње заштићених подручја са локалном заједницом и стварање интерактивне базе података која ће на лако разумљив начин просечном кориснику приказати социо-економску добит коју заштићена подручја могу имати. Главни циљ прављења базе је преношење порука доносиоцима одлука, пословном сектору и свим заинтересованим странама, у намери да се побољша управљање заштићеним подручјима, као и да се побољша стање природе у региону.
Током дводневне обуке представници из Словеније, Хрватске, Босне и Херцеговине, Македоније, Црне Горе и Србије били су у прилици да развијају вештине анкетирања управљача заштићеним подручјима и локалног становништа спровођењем упитника као инструмента за утврђивање колико је локална заједница укључена у управљање заштићеним подручјима, и на који начин се може повећати њихова сарадња.
Анкетирање ће бити спроведено до априла 2017. године и у Србији биће обухваћена заштићена подручја: НП „Тара“, НП „Ђердап“, НП „Копаоник“, НП „Фрушка гора“, ПИО „Клисура реке Градац“, ПИО „Власина“, СРП „Увац“, СРП „Делиблатска пешчара“, СРП „Горње Подунавље“, СРП „Засавица, СРП „Палић-Лудаш“.
У програму обуке из Завода за заштиту природе Србије учествали су стручни сарадници Драгана Петраш и Наташа Панић.
Вести
04.12.2019.
Одржан V Конгрес студената биологије „Симпласт“
04.12.2019.
Јавни увид и јавна расправа о заштити Споменика природе „Ковачевића пећина“
03.12.2019.
Промоција књиге „Птице Пирота“ у Пироту
14.11.2019.
11-ти Аичи циљ у Источној Европи и Централној Азији
Ми смо члан:
© Завод за заштиту природе Србије - Сва права задржана. Израда сајта: Кио д.о.о.