Храстову шуму у Раденковцу код Сокобање, као једну од ретких очуваних церових шума велике старости и импозантних димензија стабала, Завод за заштиту природе Србије је препознао као подручје које заслужује заштиту. Имајући у виду да су и представници Општине Сокобања овај простор препознала као природну вредност на својој територији и као још један од бисера своје туристичке понуде, предложили су Заводу, да овај простор, у свом раду, постави као приоритет у заштити. Након поднете иницијативе и обављених разговора са представницима локалне самоуправе, стручни сарадници Завода су током 2020. године, у више наврата извршили обилазак терена и тиме је покренут поступак валоризације храстове шуме у Раденковцу у евентуално будуће заштићено природно добро.
Вредност ове шуме огледа се у степену њене очуваности, нарочито имајући у виду да се налази поред локалног пута и на подручју насељеног места, што је права реткост у Србији.
У храстовој шуми у Раденковцу доминира асоцијација церово-китњакова шума (Quercetum petraeae cerris) коју одликује репрезентативност, аутохтоност, аутентичност, лепота и складност, што према Правилнику о критеријумима вредновања и поступку категоризације заштићених подручја („Службени гласник РС“, бр. 97/2015), представља важне критеријуме за стављање једног подручја под заштиту.
Вредност овог подручја представља очувана храстова шума у којој преовлађују цер и храст китњак, док се као пратеће врсте срећу мечја леска (Corylus colurna), јасен (Fraxinus ornus), клен (Acer campestre) и друге врсте. Посебна вредност будућег заштићеног подручја су бројна стаба цера, импозантних димензија, на прилично равном терену до којег се стиже локалним путем. Раван терен са чистинама обраслим зељастом вегетацијом и појединачна стара стабла цера, равномерно распоређена, спој су који пружа угодан осећај посетиоцу док се креће овим простором. Други део будућег заштићеног подручја је такође обрастао храстовима и ту налазимо њихов густ подмладак као и присуство других пратећих врста. У шумској заједници цера и китњака забележене су и зељасте врсте биљака које се због своје реткости, угрожености, реликтности, или других разлога третирају као значајне са аспекта заштите природе, и то су: 2 врсте орхидеја (Orchis purpurea и Cephalantera rubra), косовски божур (Paeonia peregrina) и др.
Вегетацијску слику планинског предела Раденковац чине и шумски екосистеми: мешовите шуме храста са грабићем (Carpino orientalis – Polyquercetum E. Vuk. 1987) и шуме китњака и цера (Quercetum petraeae cerris), као и шуме грабића (Carpinetum orientalis serbicum).
На овом подручју, као створена вредност, издваја се стара сеоска школа, која је реконструисана и адаптирана у планинарски дом.
На основу до сада обављених истраживања и прикупљених литературних података, приступиће се изради Стдује заштите овог подручја, које ће бити предложено за заштиту као Споменик природе ботаничког карактера III категорије, односно као заштићено подручјe локалног значаја.