U Zavodu za zaštitu prirode Srbije 26. decembra 2019. održan je VI skup organizacija i institucija za zaštitu prirode pod nazivom „Partnerstvom ka zaštiti prirode“, koji je okupio predstavnike stručnih, državnih institucija, naučnike, upravljače zaštićenih područja i ekološke organizacije civilnog sektora, u cilju predstavljanja programa monitoringa bio i geo diverziteta u zaštićenim područjima i mogućnosti umrežavanja stručnih istitucija kroz evropske programe zaštite prirode.
Skup je otvorio i pozdravnu reč održao rukovodilac Kancelarije Zavoda u Nišu, mr Danko Jović, koji je pozdravio skup u ime direktora Zavoda za zaštitu prirode Srbije, mr Aleksandra Dragišića.
Tematsku prezentaciju u vezi sa prikazivanjem rezultata monitoringa sova, medveda i vuka u Nacionalnom parku „Kopaonik“ i medveda u Parkovima prirode „Golija“ i „Zlatibor“ predstavili su stručni saradnici Zavoda Vladan Bjedov i Miloš Radaković. U prezentaciji je istaknuto da je tokom perioda izvršenja projekta konstatovana stabilna populacija medveda, koja je i u blagom porastu u ovim zaštićenim područjima, kao i to da je u pogledu dinamike pojava i prijava šteta, smanjen broj prijava istih ove godine. Mamolog Zavoda, Vladan Bjedov istakao je da je „realna pretpostavka da je deo razloga u tome što je urod šumskih i drugih plodova ove godine bio uočljivo veći u odnosu na prethodnu, i da je usled aktiviranja starog/novog hranilišta i intenzivnog održavanja već postojećih, došlo do smanjenja odštetnih zahteva, kao i samog obima pričinjenih šteta u domaćinstvima, koje čine medvedi“. Istakao je i da će u „narednom periodu u Nacionalnom parku Kopaonik biti praćena prijava pojave tri do četiri čopora vukova“.
Aktivnosti u zaštiti geodiverziteta predstavljene su na primeru projekta „Identifikacija i evidentiranje objekata geonasleđa u Parku prirode „Golije“, o kome je govorio stručni saradnik Zavoda, Milorad Kličković.
Rad u oblasti zaštite područja prikazan je kroz projekat realizovan u saradnji sa Opštinom Surdulica, i to na primeru zaštite Predela izuzetnih odlika „Strešer-Vardenik“, o čemu je govorio mr Danko Jović, Rukovodilac kancelarije Zavoda u Nišu.
O novim mogućnostima zajedničkog rada u zaštiti i predstavljanju prirodne baštine naše zemlje, kroz prezentaciju rada Prirodnjačkog centra u Svilajncu, govorila je direktorka Centra, Jasminka Luković Jagličić, dok su o mogućnosti saradnje sa civilnim sektorom u istraživanju prirode, u ime Biološkog društva PMF-a „dr Sava Petrović“ iz Niša, predstavili Dimitrija Savić Zdravković, Marko Nikolić i Miloš Popović.
Na skupu je istaknuto i to da, polazeći od prioriteta u zaštiti prirode, možemo istaći da su u 2019. godini proglašena tri nova zaštićena područja: Spomenik prirode „Borački krš“, Specijalni rezervat prirode „Rtanj“ u centralnoj Srbiji, kao i zaštićeno stanište „Pančevačke ade“ u Vojvodini, i da je pokrenuta procedura zaštite za 25 područja, od kojih se kao veća nova područja za zaštitu izdvajaju Parkovi prirode „Mojstirsko-Draške planine“, „Željin“ i „Stolovi“, kao i Predeli izuzetnih odlika „Cer“, „Rajac“ i „Strešer-Vardenik“. Tu je i revizija već zaštićenih područja Specijalnog rezervata prirode „Uvac“ i Predela izuzetnih odlika „Ovčarsko-Kablarska klisura“ i „Dolina reke Pčinje“. U završnoj fazi je izrada Studije zaštite u okviru revizije Parka prirode „Golija“ i studija zaštite za jezero Ćelije.
Krajem 2020. godine, kada se završi sa terenskim istraživanjima, očekuje se izrada studije zaštite u okviru revizije Parka prirode „Stara planina“ i studije zaštite Kanjona doline Velikog Rzava i Gornjačke klisure.
Proglašenjem zaštite područja koja su u proceduri uvećaće se trenutna površina pod zaštitom koja iznosi 7,65% teritorije naše zemlje.
U 2019. godini je nastavljeno sa realizacijom druge faze projekata „Uspostavljanje ekološke mreže na teritoriji Republike Srbije“ i „Izrada Crvene knjige flore, faune i gljiva u Republici Srbiji, a započet je i projekat „Uspostavljanje ekološke mreže Evropske unije NATURA 2000, kao dela Ekološke mreže Republike Srbije“. U decembru su potpisani novi ugovori sa Biološkim fakultetom Univerziteta u Beogradu i Društvom za zaštitu i proučavanje ptica Srbije iz Novog Sada, i to za nastavak realizacije sva tri navedena nacionalna projekta, a iz budžeta Republike Srbije su predviđena sredstva za finansiranje i narednih faza projekata čija realizacija se očekuje i u periodu 2020-2021. godine.
Glavne aktivnosti u okviru ovih projekta u narednoj godini su: unapređenje baze podataka o distribuciji potencijalno ugroženih vrsta Srbije, priprema rukopisa „Crvena knjiga faune Srbije V – Ribe“, unapređivanje aplikacije za procenu ugroženosti vrsta u Srbiji prema IUCN kriterijumima, izrada generalizovane karte staništa Srbije i sl.
Kao prioritet u radu Zavoda u 2020. godini, ističe se projekat „Nastavak podrške za implementaciju poglavlja 27 u oblasti zaštite prirode – NATURA 2000“, koji od maja 2019. do maja 2021. godine realizuje EPTISA konzorcijum sa ciljem pripreme područja ekološke mreže NATURA 2000 u Srbiji.
U 2020. godini će stručni saradnici Zavoda zajedno sa ostalim ekspertima raditi na prikupljanju terenskih podataka o vrstama i tipovima staništa na 15 područja, koja će u okviru ovog međunarodnog projekta biti prepoznata kao potencijalno značajna za uspostavljanje ekološke mreže Natura 2000.
Unapređenje i realizaciju glavnih tendencija u zaštiti prirode stručno će dopunjavati dalji rad i angažovanje u sprovođenju nacionalnog zakonodavstva, međunarodnih ratifikovanih konvencija, izdavanju rešenja i mišljenja o uslovima zaštite prirode, preuzimanju i zbrinjavanju strogo zaštićenih i zaštićenih vrsta životinja, kao i obrazovna i izdavačka delatnost.