У Нишкој тврђави у оквиру програма интернационалног џез фетивала Нишвил посебан сегмент представљала је Зелена зона фестивала на простору поред Водене капије, где је Завод за заштиту природе Србије у периоду од 11. до 15. августа реализовао бројне програме за децу, младе и одрасле о природи наше земље.
Програм Завода ове године посебно је привукао најмлађе посетиоце и њихове родитеље. Деца су у оквиру уметничких радионица упознавала природне реткости југоисточне Србије и опробала се у цртању и прављењу од пластелина заштићених врста: Наталијине рамонде, која се може видети у Јелашничкој клисури и на Сувој планини, дивље орхидеје госпине папучице, која своје једино станиште у Србији има на Сувој планини, риса као представника дивљих мачака, који живи у Европи, грчке корњаче, којој су најсеверније станиште простори југа Србије, као и дрвенасте врсте ловор вишње, која се налази у шумском резервату Мустафа код Босилеграда.
Посебно интересантна за најмлађе била је и представа Максина лабораторија, коју су приредили представници Природњачког центра из Свилјнца, а на тему рада вулкана и других природних појава, као и експонати диносауруса из сталне изложбене поставке Центра за децу, као и дружење са маскотом центра Свидином.
Током ових радионица деца су нацртала више од 100 радова који су били изложени последњег фестивалског дана, у недељу 15. августа 2021. године. На изложбу својих радова, млади аутори повели су своје родитеље, другове и рођаке. Док су деца стварала своје радове, њихови родитељи имали су прилику да посете Зелени биоскоп на штанду Завода и погледају промотивне филмове о заштићеним подручјима: Национални парк „Ђердап“, Специјални резерват природе „Јерма“, Парк природе „Стара планина“, Споменик природе „Церјанска пећина“, Споменик природе „Лалиначка слатина“, али и природна добра општине Деспотовац и околине Ниша, као и Резервата биосфере „Голија-Студеница“, Предела изузетних одлика „Јадовник“, Споменика природе „Клисура реке Милешевке“, Споменика природе „Сопотница“ и прашумских резервата букве.
Богат програм Зелене зоне фестивала употпунила је и изложба фотографија Церјанске пећине, док је у оквиру наградног квиза Точак среће, када су на основу добијеног броја деца уз помоћ родитеља одговарала на питања о природи Србије, учесницима омогућено да добију вредне награде као што су улазнице за Природњачки центар Свилајнац и Ресавску пећину и издања Завода о заштићеним природним добрима и врстама.
О могућностима обиласка заштићених подручја у Србији посетиоци су се могли информисати и на Инфо пулту о природи путем промотивног материјала и разговора са представницима Завода за заштиту природе Србије, Церјанске пећине, Ресавске пеђине и Резервата Увац.
Програм Зелене зоне на фестивалу Нишвил Завод за заштиту природе Србије реализовао је у сарадњи са Природњачким центром Свилајнац, ЈП „Србијашуме“, Дирекцијом за изградњу града Ниша, ЈП „Ресавска пећина“ и „Резерватом Увац“ д.о.о.