У циљу припреме Плана управљања потенцијалним NATURA 2000 подручјем Долина Пчињe 20. августа је у манастиру Св. Прохора Пчињског одржан консултативни састанак. Састанак је реализовала EPTISA, организација која предводи конзорцијум који спроводи пројекат „ЕУ за NATURA 2000 у Србији“, у сарадњи са управљачем Предела изузетних одлика „Долина реке Пчиње“ Епархијом врањском.
На консултативном састанку су учествовали представници Завода за заштиту природе Србије, локалне самоуправе општине Бујановац, невладиних организација и месних заједница које се простиру у и непосредној околини Предела изузетних одлика „Долина реке Пчиње“.
Састанак је отворио игуман Aрхимадрти мр. Методије и у поздравној речи истакао значај заштићеног подручја које представља једниствени центар природног, културног и духовног наслеђа наше земље, у коме се налази светиња, манастир Св. Прохора Пчињског, који слави 950 година постојања.
У уводном делу састанка Павол Полáк, заменик вођа тима/стручњак за станишта и посебно заштићена подручја представио је пројекат NATURA 2000 и активности на припреми Плана управљања локацијом NATURA 2000. Овом приликом Павол Полáк је представио план са становишта заштите врста и станишта и његове социо-економске димензије које има за локално становништво, стављајући акценат на могућности коришћења плана као инструмента за добијање финансијских фондова и средстава за имплементацију одрживих разовојних пројеката и заштите природе.
Након презентације пројекта NATURA 2000, Игор Алексић, стручњак за израду плана управљања ПИО ,,Долина Пчиње'' присутне је упознао са природним вредностима заштићеног подручја, стањем заштите и очуваности циљних врста NATURA 2000 мреже, уједно дајући преглед стања и потреба развоја пчињских села која су инфраструктурно неразвијена.
Еколошке иницијативе општине Бујановац на простору Предела изузетних одлика „Пчиња“ представила је Снежана Милошевић, истакавши значај прекограничне сарадње за коришћње развојних IPA фондова Европске уније.
У другом делу састанка учесници су радили SWOT анализу подручја заједно процењујући: предности и недостатке, као и претње и могућности одрживог развоја заштићеног подручја. Док су у окивру дискусије, када су разматране могућности реализације пројеката који кроз заштиту природе омогућавају инфраструктурно унапређење села и економско јачање њихових становника, учесници заједно закључили да је потребно брзо и координисано деловање свих актера како би ово продучје дошло до могућих фондова ЕУ за станишта NATURA 200 мреже.
Мрежа NATURA 2000 има за циљ да обезбеди одговарајућу заштиту биодиверзитета у Европи, разматрајући природне просторе и полуприродна станишта због интеракције са људским активностима. Мрежа NATURA 2000, такође, постаје идеалан оквир за одржавање ових активности и очување традиционалних пејзажа. Планови управљања су основни алат за обезбеђивање правилног суживота између економских активности и заштите природе. Стога је партиципативни процес у његовој припреми кључна активност.