U cilju pripreme Plana upravljanja potencijalnim NATURA 2000 područjem Dolina Pčinje 20. avgusta je u manastiru Sv. Prohora Pčinjskog održan konsultativni sastanak. Sastanak je realizovala EPTISA, organizacija koja predvodi konzorcijum koji sprovodi projekat „EU za NATURA 2000 u Srbiji“, u saradnji sa upravljačem Predela izuzetnih odlika „Dolina reke Pčinje“ Eparhijom vranjskom.
Na konsultativnom sastanku su učestvovali predstavnici Zavoda za zaštitu prirode Srbije, lokalne samouprave opštine Bujanovac, nevladinih organizacija i mesnih zajednica koje se prostiru u i neposrednoj okolini Predela izuzetnih odlika „Dolina reke Pčinje“.
Sastanak je otvorio iguman Arhimadrti mr. Metodije i u pozdravnoj reči istakao značaj zaštićenog područja koje predstavlja jednistveni centar prirodnog, kulturnog i duhovnog nasleđa naše zemlje, u kome se nalazi svetinja, manastir Sv. Prohora Pčinjskog, koji slavi 950 godina postojanja.
U uvodnom delu sastanka Pavol Polák, zamenik vođa tima/stručnjak za staništa i posebno zaštićena područja predstavio je projekat NATURA 2000 i aktivnosti na pripremi Plana upravljanja lokacijom NATURA 2000. Ovom prilikom Pavol Polák je predstavio plan sa stanovišta zaštite vrsta i staništa i njegove socio-ekonomske dimenzije koje ima za lokalno stanovništvo, stavljajući akcenat na mogućnosti korišćenja plana kao instrumenta za dobijanje finansijskih fondova i sredstava za implementaciju održivih razovojnih projekata i zaštite prirode.
Nakon prezentacije projekta NATURA 2000, Igor Aleksić, stručnjak za izradu plana upravljanja PIO ,,Dolina Pčinje'' prisutne je upoznao sa prirodnim vrednostima zaštićenog područja, stanjem zaštite i očuvanosti ciljnih vrsta NATURA 2000 mreže, ujedno dajući pregled stanja i potreba razvoja pčinjskih sela koja su infrastrukturno nerazvijena.
Ekološke inicijative opštine Bujanovac na prostoru Predela izuzetnih odlika „Pčinja“ predstavila je Snežana Milošević, istakavši značaj prekogranične saradnje za korišćnje razvojnih IPA fondova Evropske unije.
U drugom delu sastanka učesnici su radili SWOT analizu područja zajedno procenjujući: prednosti i nedostatke, kao i pretnje i mogućnosti održivog razvoja zaštićenog područja. Dok su u okivru diskusije, kada su razmatrane mogućnosti realizacije projekata koji kroz zaštitu prirode omogućavaju infrastrukturno unapređenje sela i ekonomsko jačanje njihovih stanovnika, učesnici zajedno zaključili da je potrebno brzo i koordinisano delovanje svih aktera kako bi ovo produčje došlo do mogućih fondova EU za staništa NATURA 200 mreže.
Mreža NATURA 2000 ima za cilj da obezbedi odgovarajuću zaštitu biodiverziteta u Evropi, razmatrajući prirodne prostore i poluprirodna staništa zbog interakcije sa ljudskim aktivnostima. Mreža NATURA 2000, takođe, postaje idealan okvir za održavanje ovih aktivnosti i očuvanje tradicionalnih pejzaža. Planovi upravljanja su osnovni alat za obezbeđivanje pravilnog suživota između ekonomskih aktivnosti i zaštite prirode. Stoga je participativni proces u njegovoj pripremi ključna aktivnost.