Светски дан предела у Србији је обележен 12. октобра 2020. године у Националном парку „Ђердап“ у организацији Министарства за заштиту животне средине, Завода за заштиту природе Србије, ЈП „НП „Ђердап“ и Шумарског факултета у Београду.
Свечаност поводом обележавања Дана предела отпочела је поздравним речима Лазара Митровића, директора ЈП „Национални парк Ђердап“ и уводним излагањем помоћнице Министра заштите животне средине за међународну сарадњу и интеграције, и националног координатора за имплементацију Европске конвенције о пределу, Биљане Филиповић Ђушић.
Учесницима скупа писмом се обратила госпођа Магелон Дежан-Пон (Maguelonne Dejeant-Pons), извршна секретарка Савета Европе и председавајућа Европске конвенције о пределима, похваливши напоре образовних и стручних институција, које су се у претходном периоду ангажовале у имплементацији Конвенције.
Скуп је протекао у представљању достигнућа у заштити, планирању и уређењу предела у Србији и интеграцији ових активности у просторно-планску документацију и секторске стратегије.
Рад Завода на пољу заштите предела и примене стандарда и критеријума које прописује Конвенција у оквиру система заштићених подручја представила је инж. хортикултуре, Мила Ристић, одржавши презентацију на тему: „Заштићени предели Србије на примеру ПИО „Овчарско-Кабларска клисура“ и ПИО „Културни предео Тршић-Троноша“.
О напретку у Србији у примени Конвенције и укључивању у просторно-планску документацију и секторске стратегије и, пре свега, образовању стручњака за заштиту предела говорила је проф. др Невена Васиљевић са Шумарског факултета у Београду, која је одржала презентацију „Европска конвенција о пределу: 20 година после“.
Предеоне карактеристике и лепоте Националног парка „Ђердап“ представила је кроз тематску презентацију и пројекцију три промо спота Сања Ђокић из ЈП „НП Ђердап“.
Након одржаних презентација, учесници су имали прилику да, у организацији ЈП „НП Ђердап“, обиђу изложбену поставку у Центру за посетиоце у управној згради Парка у Доњем Милановцу, и сагледају делић ових вредности са видиковца Ковилово. Са видиковца Ковилово пружа се поглед на Доњомилановачку котлину од Гребена до Голубиња, дужине преко 25 km и све три локације Доњег Милановца. Ту је Дунав широк 2 km, а на супротној обали се види Свињица, српско село у Румунији.
Савет Европе је пре осамнаест година, 20. октобра на заседању у Фиренци, усвојио Конвенцију о пределу. Србија је овај документ потписала 2007. године и ратификовала га 2011. године. Од 2017. године, „Одлуком из Брна“ коју је донео Савет Европе, уведено је обележавање Дана предела.
Заштита природних добара у Србији заснива се на истраживањима и валоризацији одређеног подручја, да би након тога израдом студије биле дефинисане границе, категорије, режими и мере заштите тог подручја, које реализује Завод за заштиту природе Србије. Тренутно је у Србији 7,66% територије под заштитом, односно 677.950 hа у 474 подручја.