На основу обавештења добијених од грађана стручни сарадници Завода за заштиту природе Србије су пронашли повређену птицу грабљивицу у близини места Бесни Фок, уз зрењанински пут, у општини Палилула (Београд). Услед уочених повреда на крилу и једној нози птицу су збринули у прихватилишту Зоо врта у Београду. Након заједничког прегледа са ветеринарима и биолозима Зоо врта, констатовано је да је птица страдала електрокуцијом, односно електричним ударом на струјном воду.
Озлеђена јединка је риђи мишар (Buteo rufinus), строго заштићена дивља врста у складу са Правилником о проглашењу и заштити строго заштићених и заштићених дивљих врста биљака, животиња и гљива.
Риђи мишар је представник групе дневних грабљивица, средње величине, дужине тела 50-61 cm и распона крила 130-155 cm. Распрострањен је у југоисточној Европи, Малој Азији, већем делу средње Азије и на Блиском истоку, као и у деловима северне Африке. Настањује степе, полупустиње, клисуре, планинске пашњаке и пољопривредна подручја од низија до високих планина. Угрожава га губитак станишта, ширење пољопривредних површина и тровање пестицидима. У Србији је редовна гнездарица, чија се популација процењује на свега 22-33 гнездећа пара са бројношћу која флуктуира услед различитих фактора попут уништавања станишта и заузимања истог ширењем инфраструктуре, пољопривредне праксе и страдања од електрокуције и на турбинама ветроелектрана. Популација риђег мишара у Србији је оцењена као рањива (VU - Vulnerable), у складу са IUCN критеријумима, а подаци су доступни у Црвеној књизи фауне Србије III – Птице.
Захваљујемо грађанима који су уочили и пријавили повређену јединку риђег мишара, и Зоо врту у Београду на прихвату и рехабилитацији повређене животиње.